طراحی دکوراسیون داخلی در قزوین 2020-03-03 11:10:29

طراحی دکوراسیون داخلی در قزوین

  
طراح دکوراسیون داخلی چیست؟


طراحی داخلی (Interior design) ، هنرطراحی فضاهای داخلی است که اغلب فضاهای بیرونی یک اتاق یا ساختمان را نیز شامل می‌شود و طراح داخلی، شخصی است که چنین پروژه‌هایی را مدیریت می‌کند.
در گذشته، فضاهای داخلی، بخشی از پروسه ساختمان‌سازی محسوب می‌شدند. حرفه طراحی دکوراسیون داخلی، نتیجه توسعه  معماری پیچیده‌ای است که ناشی از فرآیندهای صنعتی می‌باشد. توجه به کاربرد مؤثر فضا، رفاه کاربر و طرح کارا، به پیشرفت حرفه طراحی دکوراسیون داخلی کمک کرده است. معماری داخلی نقش عمده ای در کیفیت فضای ساختمان ایفا می کند. معماری دکوراسیون داخلی به لحاظ معیارهای روانشناسی هم اهمیت بسیاری دارد. میزان امنیت، صمیمیت، شور و هیجان و آرامش موجود در یک فضا را می توان با راهکارهای مناسب تشدید کرد. 
تا به حال به نوع چیدمان اتاق خود و یا اتاق محل کار خود دقت کرده اید ؟
چیدمان وسایل اتاق شما به چه میزان به روحیات محیط نزدیک می باشد ؟
روحیات محیط چیست ؟  

به زبان ساده بخواهیم بگوییم هر محیط دارای روحیات خاص خودش می باشد به طول مثال : 


اتاق محل کار شما باید چه روحیاتی داشته باشد ؟

قطعا نوع چیدمان وسایل و رنگ های به کار رفته در محیط کار شما باید متناسب با شغل شما باشند به طور مثال استفاده از رنگ های خسته کننده و یا خواب آور گزینه مناسبی  برای استفاده در طراحی دکوراسیون داخلی محیط کار شما نیستند و یا نوع چیدمان  وسایل محیط کار باید به صورتی باشد  که تمامی وسایل مورد نیاز در دسترسی سریع شما قرار  بگیرند ولی هرگز نباید خارج از نظم باشند به طوری که مانع از حرکت راحت و یا شلوغی بیش از حد اطراف خود شوند .

فضای خانه شما باید چه روحیاتی داشته باشند ؟

بی شک هر انسانی بیشترین زمان از زندگی خود را در محیط خانه خود سپری می کند بنابراین هنر چیدمان وسایل و استفاده از رنگ ها باید بر پایه سلامت روحی و فکری باشد تا  بتواند شور و اشتاق زندگی را در فرد به وجود بیاورد .

 

طراحی دکوراسیون داخلی منزل

سبک های اصلی و پررونق دردکوراسیون داخلی ایران


1-سبک مدرن
2-کلاسیک
3-مینیمال
4-سبک یونان باستان

 

اصول مهم در طراحی داخلی:


1.  نور ( عنصری كه توان دیدن را به فرد می دهد)
2. فرم ( توده ی فیزیكی یك شی است که وزن دارد)
3. فضا ( محدوده ی دسترس كاربر)
4. بافت ( مشخصه ای از یك شی ، كه با لمس كردن یا دیدن به چشم می آید)
5. شكل ( خط بیرونی یك شی )
6. رنگ (  خاصیت بصری فرم )
7. حجم ( عنصر مهم طراحی داخلی است كه بصورت اجسام توپر وتوخالی نمایان است).


رنگ آمیزی در طراحی دکوراسیون داخلی
رنگ یک ابزار کاملا قدرتمند طراحی در زمینه دکوراسیون است . این ابزار به همان اندازه در طراحی داخلی نیز قدرتمند است . انتخاب رنگ ، هنر ترکیب و هماهنگی رنگ ها با یکدیگر برای ایجاد یک طرح شیک در معماری داخلی یک فضا است .
برای کسانی که روی دکوراسیون داخلی کار می کنند این مورد ضروری است که تجربه ای پر مفهوم با رنگ ها کسب کنند ، تاثیرات روان شناختی آن ها را درک کنند و معنی هر رنگ را در مکان ها و موقعیت های مختلف درک کنند تا ترکیب های مناسبی برای هر فضا ایجاد شود .
ترکیب رنگ ها با یکدیگر می تواند روی حالت ذهنی بیننده تاثیر بگذارد و تاثیرات مثبت یا منفی در آن ها باقی بماند . رنگ ها باعث می شود اتاق ، احساس آرامش ، شادابی ، زاحتی و استرس زا را القا کند . ترکیب رنگ ها می تواند باعث شود یک اتاق کوچک ، بزرگ به نظر برسد و بالعکس . بنابراین این مورد برای حرفه دکوراسیون داخلی ضروری است که رنگ مناسب برای یک فضا انتخاب شود . این رنگ باید بر اساس نگاه و حسی که می خواهیم مشتری داشته باشد برای آن محیط در نظر گرفته شود .

 

سبك شناسی در طراحی دکوراسیون داخلی :



•    آسیا منطقه ای است بزرگ با سبكهای مختلفی مثل : ایرانی ، هندی ، چینی ، عربی و ژاپنی.
•    در فرهنگ شرق دور یك اصل بسیار مهم است و آن اصل رابطه با طبیعت است.
•    استفاده از رنگهای گرم از مشخصات سبكهای آسیایی است.
•    یكی از اصول این نوع طراحی كم كردن جزئیات و توجه به سادگی است.
•    باغ آرایی ژاپنی یكی از معروفترین شیوه های طراحی فضا ی سبز است. این شیوه بر پایه استفاده از آب ، سنگ ، سنگریزه و ... است.

 

تخصص ها در دکوراسیون داخلی



تخصص مسکونی

طراحی مسکونی ، طراحی داخلی فضا های شخصی است . از آن جایی که این نوع طراحی برای موقعیت های فردی بسیار خاص است ، نیاز ها و خواسته های هر کس در این زمینه از دکوراسیون داخلی حائز اهمیت است . کسی که کار طراحی دکوراسیون داخلی را انجام می دهد ممکن است روی مرحله برنامه ریزی اولیه پروژه کار کند یا روی بازسازی یک پروژه کار های خود را انجام دهد . این کار معمولا یک روند پیچیده است که برای تنظیم دقیق و ایجاد فضایی متناسب با دید مشتری ماه ها زمان می برد .

تخصص تجاری

•    خرده فروشی : شامل مراکز خرید و فروشگاه های بزرگ ، فروشگاه های تخصصی ، تجارت بصری و سالن های نمایش می شود .
•    برند سازی بصری و مکانی : استفاده از فضا به عنوان واسطه برای توضیح یک برند شرکتی
•    شرکت های بزرگ حقوقی : دفتر برای هر نوع کسب و کاری مثل بانک ها
•    مراکز مراقبت بهداشتی :  طراحی دکوراسیون داخلی بیمارستان ها ، درمانگاه ها ، مطب های درمانی ،  دندانپزشکی ، روانپزشکی ، آزمایشگاه ها و امکانات تخصصی پزشکی
•    مراکز اقامتی و تفریحی : شامل هتل ها ، مسافر خانه ها ، استراحت گاه ها ، کشتی های تفریحی ، کافه ها ، بار ها ، کازینو ها ، کلاب ها ، تئاتر ها ، سالن های کنفرانس ، کنسرت و اپرا ، سالن های ورزشی ، رستوران ها ، باشگاه ها ، کلاب های سلامتی ، سونا ها و …
•    مراکز سازمانی : دفاتر دولتی ، موسسات مالی ( بانک ها و موسسات اعتباری ) ، مدارس و دانشگاه ها ، سازمان های مذهبی و …
•    دکوراسیون داخلی مراکز صنعتی : مراکز تولیدی و آموزشی ، سازمان های واردات و صادرات
•    نمایشگاه ها : شامل موزه ها ، گالری ها ، سالن های نمایشکاهی ، مخصوصا طراحی برای مکان های مد و گالری های نقاشی
•    ساختمان های ترافیکی و حمل و نقلی : مثل ایستگاه اتوبوس ، ایستگاه مترو ، فرودگاه ها ، اسکله ها و …
•    مراکز ورزشی : باشگاه ها ، استادیوم ها ، استخر های شنا ، سالن های بسکتبال و …
•    تدرس در موسسه های خصوصی که ترجیحا کلاس های دکوراسیون داخلی در آن ها اجرا می شود .
•    اشتغال در شرکت های خصوصی

 

طراحی دکوراسیون داخلی در قزوین

نحوه ورود به رشته ی دکوراسیون داخلی


دانش آموزان علاقه مند پس از گذراندن سال اول متوسطه میتوانند وارد شاخه کاردانش شده ودر رشته طراحی معماری داخلی تحصیل کنند.
در کنار همه اینها آموزشگاه های آزاد زیادی هستند که دوره های تخصصی طراحی دکوراسیون داخلی را برگزارمیکنند. 

 

ویژگی های یک طراح دکوراسیون موفق



طراح داخلی به کسی گفته می‌شود که روی نقشه‌کشی، طراحی کاربردی و استفاده مؤثر از فضا تأکید می‌کند. یک طراح داخلی می‌تواند پروژه‌هایی را بر عهده بگیرد که شامل سازمان‌دهی نقشه اصلی فضای داخلی ساختمان باشد طراح داخلی امکان دارد که نقشه یک فضا را بکشد اما نمی‌تواند موقعیت دیوارها را تغییر دهد مگر اینکه مهندس ساختمان تأیید کند. طراحان داخلی، مستقیماً با معمارها، مهندس‌ها و پیمانکارها کار می‌کنند. اگر بخواهیم به‌صورت کلی ویژگی‌های یک طراح داخلی موفق را بگوییم، این ویژگی‌ها عبارتند از :

•    خلاقیت
یک دکوراتور موفق نیاز به خلاقیت دارد تا بتواند عناصر موجود را در کنار یکدیگر به زیبایی قرار دهد. ایجاد هارمونی و همخوانی در تمامی بخش‌های فضا با انتخاب رنگ‌ها، پارچه‌ها، وسایل تزیینی و مبلمان از ویژگی‌های یک طراح دکوراسیون داخلی است.

•    ارتباط موثر
هنر برقراری ارتباط موثر و مدوام با مشتری یکی دیگر از مهارت‌هایی است که یک طراح دکوراسیون داخلی به آن نیاز دارد. زیرا یک دکوراتور حرفه‌ای، برای پیشبرد کارش و آگاهی از نیازها و نظرات مشتری باید جلسات متعددی با کارفرما برگزار کند. او علاوه بر این باید بتواند پیشنهادهایی به کارفرما داده و برخی اوقات نظرات او را رد کرده و نپذیرد، پس داشتن مهارت ارتباط موثر نیز یکی از مهارت‌های توسعه‌ی فردی است که یک طراح دکوراسیون باید به آن تسلط کافی داشته‌باشد.

•    مهارت خوب گوش‌ دادن
از آنجا که در نهایت کارفرما یا مشتری قرار است از پروژه استفاده کند، پس باید به خواسته‌ها و نظراتشان به‌ خوبی گوش کرد و آن‌ها را تا آنجا که ممکن است، اجرا کرد.

•    انعطاف‌پذیر‌ بودن و داشتن تفکر انتقادی
طراح باید در تاریخ اتمام پروژه و تغییراتی که در خود پروژه بنا به خواسته‌ی کارفرما پیش می‌آید، انعطاف پذیر باشد و در عین حال نسبت به طرح و ایده‌ی خود تعصب نداشته باشد. آن چیزی که مهم است، خواسته و سلیقه‌ی مشتری است.

•    توانایی انجام کار گروهی
یک دکوراتیو کار و هنرش را در کنار ناظران و پیمانکاران مختلف انجام می‌دهد. شغل دکوراسیون داخلی نیاز به کار گروهی دارد. بنابراین انعطاف‌پذیر‌ بودن و توانایی انجام کار گروهی از خصلت‌هایی است که قطعاً یک دکوراتور باید در آن مهارت داشته‌باشد.

 

مهارت‌های تخصصی شامل چه چیزهایی می‌شود؟

 

•    توانایی مدیریت پروژه

یک طراح دکوراسیون معمولاً پروژه‌های متعدد و مختلف داشته که باید به‌ صورت همزمان آن ها را به اجرا رسانده و تحویل دهد. انجام همزمان چند کار در کنار هم باعث سردرگمی افراد می‌گردد. آن چیزی که در این میان می‌تواند به طراح کمک کند، ذهنی متمرکز و نظم در کارهای اجرایی است. بنابراین یک طراح دکوراسیون داخلی باید بسیار دقیق و ریزبین بوده و با ذهنی متمرکز و منظم به کنترل پروژه‌ها بپردازد.

•    وقت گذراندن با پیمانکاران و صاحبان مشاغل خرد در زمینه‌ی دکوراسیون 


یک دکوراتور موفق باید زمانی را در کنار پیمانکاران و نقاشان، نصابان کابینت‌ساز و حتی برق‌کاران اختصاص دهد و از آن‌ها کار اجرایی را یاد بگیرد. با مشکلات و مسائل هر حرفه آشنایی کامل داشته‌باشد. این امر باعث شده تا تجربه‌های بیشتری کسب کند. وقتی از مراحل کاری که منجر به طراحی داخلی یک فضا می‌شود آگاهی بیشتری داشته‌باشد، علاوه بر کسب تجربه، با افراد مختلف ارتباطات بهتری پیدا کرده و برای پروژه‌های بعدی می‌تواند از روابطش استفاده کرده و یک تیم کاری مخصوص خود داشته‌باشد.

•    مدیریت بودجه و هزینه


یکی دیگر از وظایف یک طراح داخلی مدیریت هزینه‌های مختلف همچون هزینه‌ی دکوراسیون، هزینه‌ی افرادی که در کنار دکوراتور کار می‌کنند و… است. هر پروژه‌ای بودجه‌ای مشخص دارد، هیچ کارفرمایی دوست ندارد که پولش را بدون آگاهی و برنامه‌ریزی مصرف کرده و در حقیقت به‌ هدر دهد. مدیریت بودجه هم از نکات ضروری و واجب است که یک طراح دکوراسیون باید در آن مهارت داشته‌باشد.

•    توانایی نه گفتن


کارفرمایان به این علت طراحان دکوراسیون را استخدام می‌کنند که ایده‌ای در مورد دانش طراحی ندارند و حتی از قیمت اجناس هم اطلاعی ندارند. بنابراین این وظیفه‌ی طراح دکوراسیون داخلی است که کارفرمایان را از فاصله بین نیاز و خواسته‌هایشان آگاه کند. برای این کار باید اعتماد به نفس زیادی داشته باشد و راحت بتواند “نه” بگوید. قاطع و صادق بودن و البته مهربان بودن از مهارت‌هایی است که یک طراح داخلی باید اشراف کامل بر آن داشته‌باشد.

•    آگاهی از مشکلاتی که ممکن است در آینده رخ دهد

از آن جا که در این حرفه طراح با آدم‌های متعدد و متنوعی برخورد دارد ،  قطعاً مشکلات مختلف و اجتناب‌ناپذیری رخ خواهد داد. مطالعه در زمینه‌ی شخصیت‌های افراد به یک دکوراتور کمک می کند تا موفق‌تر و اصولی‌تر با مشکلاتی که در آینده رخ می‌دهد ، برخورد کند . 

 

وظایف کلیدی یک طراح دکوراسیون داخلی


.ایجاد طرح مطابق با نیاز مشتری
.تهیه طرح اولیه 
.مشاوره دادن به مشتریان 
.ایجاد طرح نهایی با کمک برنامه ی کامپیوتری
.مشخص کردن زمانبندی وتخمین هزینه های پروژه
.تهیه مبلمان ،کف پوش،پوشش دیوار،پارچه ها 
.نظارت بر نصب و اجرای طرح ها
.بازدید از پروژه 

 

آینده شغلی طراحی دکوراسیون داخلی


استخدام طراح داخلی به شکلهای مختلفی امکان پذیر است. طراح داخلی می تواند در شرکت های مشاوره طراحی کار کند. همچنین می تواند به صورت مستقل کارکرده و یا به صورت پروژه ای با شرکت های طراحی قرارداد ببندد. در صورت داشتن تجربه بیشتر می تواند به کارهایی مانند طراحی صحنه تئاتر، طراحی نمایشگاه ها و … بپردازد. به دلیل کمبود اساتید معماری داخلی در دانشگاه های کشور، افراد علاقه مند به تدریس می توانند با ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر، جذب دانشگاه ها شوند.
حوزه طراحی داخلی و دکوراسیون در منازل، شرکت ها و… در سال های اخیر از سوی مردم مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. به دنبال آن بازارکار بهتری نیز پیش روی طراحان داخلی خواهد بود. البته با توجه به رقابت شدید در این شغل، افرادی که دانش، تخصص، مهارت و تجربه لازم و کافی را دارند، می توانند در این بازارکار موفق شوند.

 

میزان درآمد یک دکوراتور داخلی 


میزان درآمد به محل دفتر و روابط شما دارد،هر چه محل دفتر در منطقه ی بهتری باشد درآمد شما قطعا خیلی بهتر خواهد بود.

 


جمع بندی
 طراحی داخلی فرآیندی است كه همزمان می بایست سویه های زیباشناختی و عملكردی را سامان دهد. طراحی داخلی یك ساختمان، داستانی است كه شخصیت اصلی آن خود انسان است؛ در این بین حضور در این فضا، چگونگی  و ویژگی های فضایی كه انسان در آن قرار می گیرد، می تواند تداعی كننده اصولی باشد كه در این مقاله به آنها اشاره کردیم.

 

فروشگاه نوژان | طراحی دکوراسیون داخلی

فروشگاه دکوراسیون داخلی نوژان همراه با سابقه ای درخشان در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی در قزوین همواره می کوشد با به کار گیری مهارت های ذکر شده و جدیدترین متد های روز دنیا مجری خوبی در زمینه های ; پارکت ، کاغذ دیواری ، کمد دیواری ، سقف کاذب ، سقف کشسان ، درب های ضد سرقت باشد .

  • برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با شماره 09127847057 تماس حاصل فرمائید.

  • از نمونه کارهای نوژان دکور دیدن فرمائید.

  • تنوع محصولات مارا در فروشگاه مان ببنید.